Afazi Nedir?

Afazi, beynin dil bölümlerine hasar veya yaralanmalardan kaynaklanan bir iletişim bozukluğudur. Yaşlı yetişkinlerde, özellikle felç geçirenlerde daha sık görülür.

Afazisi olan bir kişinin kelimeleri kullanması veya anlaması yolunda ilerliyor. Afazi, kişinin zekasını bozmaz. Afazisi olan insanlar konuşma ve düşüncelerini tamamlamak için “doğru” kelimeleri bulmakta güçlük çekebilirler. Ayrıca, konuşmayı anlama, yazılı kelimeleri okuma ve anlama, sözcükleri yazma ve sayılar kullanma gibi konularda sorunlar yaşayabilirler.

Afaziye Nedir?

Afaziye genellikle beynin bir kısmına ya da daha fazla dilin zarar görmesine neden olan inme ya da beyin hasarından kaynaklanır. Ulusal Afazi Derneğine göre, inmeden hayatta kalan insanların yaklaşık% 25 ila% 40’ı afazi görüyor.

Afazi, beyin tümörü, beyin enfeksiyonu veya Alzheimer hastalığı gibi demans nedeniyle de oluşabilir. Bazı durumlarda, afazi epilepsi semptomudur veya diğer nörolojik bozukluktur.

Afazi Türleri Nelerdir?

Afazi türleri vardır. Her tip, hafif ila şiddetli değişen bozulmaya neden olabilir. Afazi yaygın türleri şunlardır:

 • Afifajik afaz (akıcı olmayan): Anlamlı afazeyle, kişi ne söylemek ister biliyor, ancak başkalarıyla iletişim kurmada güçlük çekiyor. Kişinin iletişim kurmaya çalıştığı şeyi söylemeye ya da yazmaya çalışıp çalışmadığı önemli değildir.
 • Alıcı afazi (akıcı): Alıcı bir afazeyle kişi ses duyabilir veya baskıyı okuyabilir, ancak mesajın anlamını anlamayabilir. Çoğu zaman, alıcı afazili olan bir kişi dilini anlamıyla alır. Kendi konuşmaları rahatsız edilebilir, çünkü kendi dillerini anlamıyorlar.
 • Anomal afazi. Anomal afazeyle, kişi kelime bulma güçlüğü çekiyor. Buna anomi denir. Zorluklardan dolayı, kişi konuşma ve yazma için doğru kelimeleri bulmak için çabalamaktadır.
 • Küresel afazi. Bu, en ciddi afaz türüdür. Sıklıkla birisinin felç geçirmesi üzerine görülür. Küresel afazeyle, kişi sözlü ve sözcükleri anlama konusunda zorlanır. Buna ek olarak, kişi okuyamaz veya yazamaz.
 • Primer ilerleyici afazi. Birincil ilerleyici afazi, insanlar belirli bir süre boyunca konuşmalarında, konuşurken, okurken, yazarken ve konuştıklarını yavaşça kaybederken görülen nadir bir hastalıktır. Felçle, uygun tedaviyle düzelebilir. Primer ilerleyici durumda herhangi bir tedavi yoktur. Primer ilerleyici afazili insanlar konuşmadan başka şekillerde iletişim kurabilir. Örneğin, jestleri kullanabilirler. Ve konuşma terapisinin ve ilaçların bir kombinasyonundan çok yararlanılır.

Afazi hafif veya şiddetli olabilir. Hafif afaziyle, kişi sohbet edebilir, ancak doğru sözcüğü bulmada veya karmaşık konuşmaları anlama konusunda sorun yaşayabilir. Aşırı afazi, kişinin iletişim yeteneğini sınırlar. Kişi az diyebilir ve herhangi bir konuşmaya katılmaz veya anlama yapamaz.

Afazi Belirtileri Nelerdir?

Afazi belirtileri şunları içerir:

 • Konuşmada sorun
 • Uygun terimi veya kelimeyi bulmakla mücadele etmek
 • Sohbette garip veya uygun olmayan kelimeleri kullanma

Afazisi olan bazı insanlar başkalarının söylediklerini anlamada problem yaşarlar. Sorunlar, özellikle kişi yorulduğunda veya kalabalık veya yüksek bir ortamda ortaya çıkar. Asafi düşünme becerilerini etkilemez. Ancak kişi, yazılı materyali ve el yazısı ile ilgili zorlukları anlamada sorun yaşayabilir. Bazı insanlar sayıları kullanmada veya basit hesaplamalar yapmakta zorlanmaktadır.

Afazi Nasıl Teşhis Edilir?

Genellikle bir doktor bir hastaya bir inme, beyin hasarı veya tümör tedavisinde afazi teşhisi yapar. Bir dizi nörolojik testi kullanarak, doktor kişiye soru sorabilir. Doktor ayrıca belirli komutlar verebilir ve kişiden farklı öğeleri veya nesneleri isimlendirmesini isteyebilir. Bu testlerin sonuçları doktorun kişinin afazisi olup olmadığını belirlemesine yardımcı olur. Afaziznin şiddetini belirlemeye de yardımcı olurlar.

Afazi Tedavisi

 • Yaş
 • Beyin hasarının nedeni
 • Türü
 • Beyin lezyonunun yeri ve büyüklüğü

Örneğin, afazisi olan bir kişinin beynin tüm dil merkezini etkileyen bir tümörü olabilir. Beyin tümörünü tedavi eden cerrahi de afaziyi artırabilir.

Felakli bir kişi inme geçirmiş bir konuşma dili patoloğu ile oturumlardan yararlanabilir. Terapist, konuşma ve iletişim yeteneğini artırmak için kişiyle düzenli olarak görüşecek. Terapist ayrıca kişiye konuşmayı içermeyen iletişim yollarını öğretecektir. Bu, kişinin dil zorluklarını telafi etmesine yardımcı olacaktır.

Afazisi olan birisi için Ulusal İnme Derneği’nden bazı ipuçları:

 • İletiyi almanıza yardımcı olacak sahne kullanın.
 • İletişim kurmaya çalışırken kağıtlara kelimeleri veya resimleri çizin.
 • Konuşurken yavaşça konuşun ve sakin olun.